Nemoci fretek

Nemoci fretek :

Za normální se považují následující hodnoty tělesných funkcí .

 

Tělěsná teplota měřená rektálně - 39-40 stupňů celsia.

Dechová frekvence 33-36 za minutu .

Tepová frekvence asi 250 za minutu.

 

Za alarmující je u fretky považován stav kdy je zvíře apatické, nemá na nic chuť, nic nepije a nebo se marně snaží vyprázdnit. Nesnažte se nemocnou fretku sami ošetřit , ale co nejrychleji navštivte lékaře. A už vůbec nepodávejte bez porady s odborníky lidské léky.

 

Nachlazení
Rýma a ostatní onemocnění horních cest dýchacích patří mezi nejběžnější nemoci fretek. I když je vnímáme jako onemocnění ne příliš závažná ,pro fretku jsou nepříjemná a nikdy bychom je neměli podceňovat. Při prvních příznacích fretce zajistěte dostatek tekutin, teplo a izolujte ji od ostatních. Podávat můžete slabý bylinkový čaj s medem a jitrocelový sirup. V jídelníčku vynechte tvaroh a všechny mléčné výrobky , které fretku zahleňují. Pokud se její stav do dvou dnů nezlepší je nutné navštívit veterináře. Z banality jako je nachlazení může dojít u fretky během několika málo dní k zápalu plic. Pokud sami trpíte respiračními onemocněními fretce se vyhněte. Možnost přenosu je velmi vysoká. Nikdy fretku nevystavujte průvanu - fretky jsou na průvan velmi citlivé.

Přehřátí
Pro fretku jsou teploty nad 30°C velmi nebezpečné a přehřátí ji přímo ohrožuje na životě. Nikdy fretku nevystavujte přímému slunci. V parných dnech dbejte na to, aby měla přístup k vodě nejen k pití , ale i k možnému ochlazení. Přehřátá fretka rychle dýchá, ztrácí vědomí, může mít i křeče . Pokud fretka ztrácí vědomí může dojít k zástavě srdce.
Co dělat případě, že se fretka přehřeje - ihned fretku přeneste do chladnějších prostorů, na tělíčko včetně hlavy dejte mokré zábaly , nožičky zchlaďte studenou, nikoliv ledovou vodou. Fretce podávejte dostatek vody s minerály. Pokud se její stav nelepší kontaktujte veterináře. Okamžitý převoz přehřátým autem se nedoporučuje.

Mechanismus vzniku hypertermie a následky
Pokud dojde k celkovému zvýšení tělesné teploty, zvíře se chce ochladit zrychleným dýcháním. Při tom dochází k odpařování a zvíře ztrácí tekutiny. Pokud nemá přístup k vodě, tyto ztráty se prohlubují, zvíře přestává být schopno kompenzovat přehřátí a dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, zvýšení hematokrytu (zahuštění krve), rozvoji dehydratace a následně šokového stavu. Dehydratace způsobuje zpomalený průchod krve krevním řečištěm, což znamená nižší přívod kyslíku a důležitých látek např. glukózy do mozku a důležitých orgánů a zpomalený odvod zplodin metabolismu z organismu. Srdce se snaží kompenzovat nedostatečnost oběhu svou vyšší činností. Pokud nedojde k účinným opatřením v této chvíli, začne v organismu docházet k ireversibilním (nezvratným) změnám. Vlivem dehydratace dojde k takovému zpomalení oběhu a zvýšení hematokrytu, že krev začne stagnovat v kapilárách a drobných cévách, kde se sráží. Tento stav se nazývá diseminovaná intravaskulární koaguace. Dojde ke kolapsu organismu a bezvědomí. I při zahájení léčby v této fázi jsou již stěny cév poškozeny a srážlivé faktory vyčerpány, takže i při podávání infúzních roztoků, stabilizaci oběhu a snížení hematokrytu (naředění krve), dochází skrze stěny cév ke krvácení např. do trávicího traktu, do podkoží i do vnitřních orgánů a k selhání především ledvin v důsledku špatného prokrvení a jater v důsledku narušeného metabolismu. Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný, i v humánní medicíně je jeho léčba velmi složitá a nákladná a vyžaduje velké technické zázemí.

Ušní svrab
Ušní svrab je onemocnění zevního zvukovodu , který způsobuje roztoč. Nemoc se projevuje intenzivní svěděním a v pokročilých stádiích se může objevit i výtok z uší a hnisavý zánět zvukovodu, který může vést až k proděravění bubínku a rozšíření infekce do středního a vnitřního ucha a mozku.
Léčba - Advocate je jediný schválený přípravek pro fretky. Stronghold - často používaný , občas se objevují rezistence. Já používám parafínový olej s Neostomosanem.

Zubní kámen
Na zubech fretky se stejně jako u lidí tvoří zubní plak zkterého se po čase vyvine zubní kámen. Bývá to běžné již během druhého roku života. Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.

Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Odhalené krčky se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.

Průjem
Průjem se velmi často objevuje u mladých fretek obvzlášť v případě že fretku nekrmíte pouze granulkami. Průjem může fretka mít ze syrového kuřecího masa, vnitřností, mléčných výrobků, ale třeba i z tepla, nebo ze stresu. Při průjmu fretka ztrácí minerály a pokud se přidá nechutenství, tak velmi rychle ztrácí na váze. V případě, že fretka odmítá vodu a jídlo, tak co nejdříve navštivte veterinárního lékaře. Pravděpodobně nepůjde jen o přechodný stav způsobený výše jmenovanými důvody. Fretce by se při průjmu měla nasadit dieta a pokud odmítá pít a jíst, tak do ní musíte dostat jídlo i přes její odpor. Na dietu jsou u veterinářů k dostání i/d konzervičky od firmy Hills a nebo CN convalescence od stejného výrobce. V menších ošetřovnách nemusí být ihned k dostání a tak si dietní jídlo připravte z vařeného kuřecího masa( prsní kuřecí bez kůže), vařené rýže a kuřecího vývaru.
Do vody přidávejte mikrominerály ( Rehydration support od Royal Canin nebo Smecta od Beaufour Ispen) a hroznový cukr. Fretka by měla na správnou funkci a " zklidnění " střev dostávat PROKOLIN nebo PROBIKAN ( dostání u veterinarních lékařů).

Waardenburgův syndrom
Waardenburgův syndrom - nedostatečný vývoj mechanizmu středního ucha. Nejčastěji postihuje fretky které mají bílou hlavičku a nebo bílé znaky na hlavě. Běžně se vyskytuje u fretek v barvě DEW, Panda, Badger, Blaze. Vyjímkou jsou albíni. Fretky v uvedených barvách bývají hluché.

Přeříjení
Pokud u samiček říje sama do jednoho měsíce sama neodezní musí se ukončit . Způsobů ukončení je několik. Nejčastějším způsobem jsou hormonální injekce. Veterináři mají dobré zkušenosti s přípravky Receptal a Pregnyl. Další možností je ukončení říje připuštěním samičky samcem, který je krátce po kastraci a je stále ještě při chuti. Poslední možností je připuštění samcem po vasektomii (chirurgický zákrok) Dlouho trvající říje ohrožuje samičku na životě.

Kokcidioza
Kokcidioza je onemocnění způsobené parazity. Přenáší se trusem divokých králíků, ježků a holubů. Nakažené fretky mají průjem,zježenou srst, nafouklé bříško jsou pohublé a mají ostrou páreř ( pilku). Život ohrožující je zvláště u mláďat oslabených a starších fretek. U dospělých může nákaza probíhat i bezpříznakově. Doporučuji 2x ročně rozbor trusu, který přítomnost případné kokcidíe snadno odhalí. Likvidace parazitu v kleci - je nutné klec mechanicky vyčistit louhem sodným rozpuštěným ve vřelé vodě. Běžné Savo na tyto parazity nestačí.

Inzolinom
Inzolinom je seskupení velmi malých nádorů, které se nacházejí na slinivce břišní.
První příznaky - záškuby, třes až křeče

Co nikdy nepoužívat !!!!!
Ušní svrab - Ostospektrine, Oticure, Dexoryl. Tyto veterinární přípravky mohou způsobit odumření a následné odpadnutí ušního boltce.
Vakcinace proti psince - nikdy nepoužívat Canvac. U fretky psinku vyvolá. V naší republice není očkovací látka určená přímo pro fretky. V Německu se používá Febrivac DIST - vakcina vyvinutá přímo pro fretky.
ATB Baytril -
Říje samiček - Covinan a Depopromose jsou nevhodné hormonální přípravky ukončení říje. U fretek způsobují zánět dělohy.