Co fretka potřebuje

Co fretka potřebuje :

 

První předpokladem je, pořídit fretce klec, nebo voliéru.  Fretka není hlodavec, ale šelma a proto nemůže být chována v akváriu. Prostornou a vhodnou klec si můžete koupit ve zverimexu. Taky si ji můžete objednat přes internet z obchodu s chovatelskými potřebami, jako je třeba : http://www.obchudekumajdy.cz/index.php/fretky/bydleni.html?p=2 ,http://www.propsyafretky.cz/product/pro-fretky/klece/klec-judita-100x68x54-cm-s-vybavou/1813 .  

 

Do klece přidáme fretce vybavení, které tam potřebuje. Měla by tam mít kočičí či fretčí záchod, nejlépe klasický obdelníkový. K vybírání výkalů, je potřeba vhodná lopatka. Lopatky jsou různě tvarované a tak musíte zvážit, která vám bude vyhovovat. Z osobní zkušenosti bych poradila lopatku hlubokou, nikoliv plytkou, aby se vám její obsah nevysipal. Lopaky bývají děrované, a tak k typu kočkolitu, musíte vybrat i lopatku s přiměřenými otvory. A tuto toaletní trojici doplňuje vhodný kočkolit, či podestýlka do kočičího wc, chcete-li. Výběr záleží jen na vás a Vaší fretce.
V podstatě jsou dva základní druhy:
Nehrudkující a Hrudkující. Nehrudkující se jen promíchává, a vybírají se jen bobky. Na můj vkus, příliš nehygienické řešení.  Většina chovatelů fretek a myslím si, že i koček, se přikláníme spíše k hrudkujícím stelivům. U nich se odstraňují bobky i hrudky a za odebrané se dosypává. A stejně jako u toho nehrudkujícího, se po dosypání celeho balení kočkolitu, záchodek vyčistí. Trocha zbylého kočkolitu se vyhodí, záchodek vymije, pokud použijete nějaký čistící přípravek měli byste jej dát v co nejnižší koncentraci a je lépe záchodek omýt v čisté vodě, aby jste neodstranili všechen jeho pach. Proč? Protože fretky se řídí čichem a tam kde je cítit jejich moč, tam půjdou zas. Je proto vhodnější jim dát najevo, kde můžou.K výbavě klece rovněž patří misky a to na jídlo a vodu, ale já třeba používám mnou oblíbené pístové napječky viz odkaz :   http://pro-fretky.cz/misky-a-napajecky/napajecky/napajecka-sippy.php  . Vhodné jsou misky kameninové, těžké,aby jej fretky nemohly převrhnout , nebo plastové ,kterí se dají zavěsit na klec viz odkaz : http://pro-fretky.cz/misky-a-napajecky/misky-plastove/plastova-miska-clip-k-prepravkam.php .

Další nedílnou součástí fretčího pokoje,  klece, či voliéry, je fretčí pelíšek. Většinou postačí nějaký kus vyřazeného oblečení, nebo třeba stará deka. Můžete ale své fretce také zakoupit pelíšek závěsný z obchodu pro fretky ,který mají fretky nejraději .

 

Péče o drápky:

 Fretkám velice rychle dorůstají drápy a tak je musíte často zastříhávat. Co 14 dnů - jednou měsíčně musíte provést proceduru stříhání drápků. K tomu potřebujete kleště na drápy, stačí takové běžné viz odkaz : http://pro-fretky.cz/paneckovi-pro-radost/klesticky-na-drapy-clip-trim.php. A potom jednu osobu, která vám fretku uklidní, aby jste ji mohli udělat "manikůru-pedikůru"nebo si pořídiit pastu pro fretky ,aby se fretka zabavila :) http://pro-fretky.cz/paneckovi-pro-radost/klesticky-na-drapy-clip-trim.php.

 

Péče o uši :

Fretky mívají často potíže s ušima. Některým se tvoří více ušního mazu a je zapotřebí uši čistit. Předejdete tím utvoření vhodných podmínek pro ušní roztoče. Ty by mohli narušit vnitřek ucha tak, že by fretka mohla také ohluchnout. K tomu jsou zapotřebí  čistící ušní kapky -odkaz :http://www.propsyafretky.cz/product/marshall-pet-ferret/hygiena/marshall-pet-ferret-ear-cleaner/3668 . Dále pak ušní tampónek či vatovou tyčinku. Vyčistěte uši pouze tam kde je vidět, abyste nepoškodili ušní bubínek. Fretky mají v zadní části ucha malou kapsičku, kterou je také nutno čistit. Většinou se v ní nahromadí hodně nečistot. Ušní maz má světle hnědou až mírně načervenalou barvu. V případě roztočů bývá tmavě hnědý až černý .