Novinky 2018

21.2.2018 - Návštěva české televize

Asi před měsícem mi zavolala moc milá paní Nováková z České televize, říkala, že by rádi, abychom dorazili do studia České televize s našimi fretečkami. Téma bylo "Chováme fretky". Okolnosti mi ale nedovolili se zúčastnit a tak jsem musela několikrát odříct. Paní Nováková ale volala ještě potřetí a konečně jsme se domluvily a já potvrdila účast. Jsem veliká trémistka a sama jsem se svému rozhodnutí divila :-D. Ale máme to za sebou, zažila jsem novou zkušenost a poznala sympatické lidičky. Společnost mi dělala má dcera Klárka, která má chlupáče stejně ráda jako já a chtěla je doprovázet na takovou událost :-). Účastí se pyšní Solnca a Donatellka ♥.

Zde je odkaz na televizní záznam. Pro pobavení :)

A nějaké fotografie

15.2.2018

Krytí Tainy Solncou proběhlo 11.2.2018, říje je již teď zdárně na ústupu, takže mám za to, že bylo krytí úspěšné. Za tři týdny se dozvíme, zda miminka v bříšku máme. A pokud ano, první miminka v roce 2018 by se u nás měla narodit 25.3. Říje už se take rozbíhá u Bellinky, Perličky a Xeničky.

U Xeničky jsem nakonec zvolila jiného chlapečka. Bude jím krásný krátkosrstý chlapeček s ponožkama a tak miminka se znakama budeme mít s největší pravděpodobností od dvou párů. Více informací o chlapečkovi zveřejním co nevidět. :)

Pražská výstava se blíží a tak přípravy vrcholí a do Prahy sebou beru i naší Donatellku. Letos v dubnu oslaví čtvrté narozeniny a nevyšli jí úplně nejlépe krevní testy a tak spojím příjemné s užitečným a navštívím cestou na výstavu veterinární kliniku Jaggy v Praze, kde je lékařkou jedna z nejlepších fretčích veterinářek Linda Vítezniková. Uděláme Donatellce všechna potřebná vyšetření a případně nasadíme vhodnou léčbu. Donatellka je aktivní, čilá a veselá holčička, která je teď v zimě naprosto dokonalá vzhledem :) . Viz.foto.

 

Do Prahy jedeme s jednodenním předstihem, spát budeme u kamarádky Haničky :-). Fotky a výsledky z výstavy přidám jak to půjde.

Kluci už jsou také v plné říji a začíná jím takzvaně "šplouchat na maják" :-). Perou se mezi sebou, soutěží o to kdo dříve obskočí mé nohy a značkují kudy chodí :). Takže už máme zase rozdělení na 3party. Solnca je sám, běhá jen s kastrovanýma holčičkama, které má ale také občas tendenci okusovat, Raphaelek je stále s Taichim, dokonce spolu i spí v jednom pelíšku, mohlo by jím to vydržet po celou dobu :-) a pak jsou holčičky. Ty bydlí všechny pohromadě a snesou se bez potíží. 15.2. k nám přijedou na hlídání 2 holčičky z loňského odchovu Xeničky a Solnuschka a tak se na ně už moc těším. Denně dostávám fotky všech miminek z loňska a musím říct, že miminka Xeničky a Solnci se povedli ze všech úplně nejvíce. Náš loňský odchovanec (Taina a Solnca - rodiče) Hádesek se stal pyšným tátou 9ti dětí. Hádeska má kamarádka z Náchodska, kdybyste měli někdo zájem o miminko, neváhejte mě kontaktovat. Předám kontakt. Všechna miminka po Hádeskovi a polské krásce Osheence budou v barvě dark a black sable, se standartní délkou srsti.

(Za fotku děkuji majitelce Terezce.)

Stihla jsem také udělat pár fotografií našeho "prozatím" nehotového fretčího bydlení a tak alespoň pro představu přikládám pár fotek. V tuto chvíli využívají "pouze" polovinu chaloupky. Z kraje jara se zateplí a uzavře i druhá část chaloupky a vzniknou tak samostatné 3 "pokojíčky". Přední část využívám jako úložiště pro pelíšky, přepravky, deky, krmivo, stelivo a tak podobně :-). K pravé straně chaloupky z venku bude přidělaná venkovní voliéra o rozměrech 4.6 x 3 x 3 m. No, už aby to bylo :-).

Dnes jsem kluky vytáhla na chvíli do sněhu a moc se jím to líbilo :-). Holčičky si užívají v teple :).

2.2.2018 - Dohánění restů :)

Musím napravit resty a obhájit svou nepřítomnost na svém webu :) . Za loňský rok 2017 se toho u nás událo opravdu hodně. Asi prvně začnu tím, že jsme se přestěhovali z Ostravy " do hor " na čerstvý vzduch, pryč z města, pryč od lidí a hluku velkoměsta  :) . Stěhování s dvěma malými dětmi, 10ti fretkami, dvěmi psi a dvěmi kočkami tedy vůbec nebylo jednoduché  , ale vše jsme zvládli a l dnešnímu dni máme téměř vše hotovo. I když je samozřejmě okolo domu stále co dělat. Přestěhovat jsme museli do nového i naše freťule. Naše společné království se mi opouštělo velice těžce. Dlouho jsme jejich domeček budovali, aby byl dokonalý a když se tak stalo, nechali jsme ho "ležet" a šli o dům dál  :) . Můj hodný manžel naším hlupáčům samozřejmě postavil bydlení nové a až bude na jaře úplně hotovo , bude to fretčí ráj . Fretečky mají velký zahradní domek na naší zahradě. Který je vybaven vším co je k jejich spokojenosti třeba. Je takzvaně  "fretko vzdorná" pevnost , kde si nemohou ublížit. Máme tedy hotovou zatím jen polovinu uvnitř  , druhá část jak jsem psala výše bude dokončená na jaře letošního roku . Domeček je zateplen jak se patří, uvnitř je topení s termostatem , abychom jím v zimě mohli přitopit dle potřeby. Fotky dodám již brzy. K chaloupce přibude na jaře ještě venkovní výběh, aby měli hodně prostoru i zvenčí :).

V roce 2017 se k nám do party přidal i nějaký ten nový přírůstek. Prvně přicestovala malá tmavá tchořenka z Ruska. Chtěla jsem ještě jednu tmavou standardní holčičku pro Solncu. Holčička jménem Malenkoe Chudo Charming Perl- doma Perlička , je stejně dokonalá jako náš Solnca. Perličku mi pomohla sehnat jedna má Ruská kamarádka a jsem jí za to nesmírně vděčná. Perla je totiž nepříbuzná na všechny fretky v Evropě . Je to nádherná treperenda . Na své první výstavě v Praze 11/2017  se umístila rovnou 3x a vyhrála nakonec i nejhezčí fretku výstavy  ( BEST IN SHOW ) . Udělala mi tak obrovskou radost. S Perličkou jsme také zvládli letos výstavu v Maďarské Budapešti, kde získala 3.místo. Perlička má naprosto dokonale přátelskou povahu. Miluje společnost všech naších chlupáčů i dvounožců :) . Je hodně aktivní, neustále vymýšlí lotroviny , ale také se ráda pomazlí . Umístění na výstavě v Praze i v Budapešti všech naších zúčastněných fretek napíšu o kousek níže.

Dalším přírůstkem je  holčička  albínka , která k nám přicestovala z Anglie. Je nejmladší členkou naší fretčí party , narozená červen 2017. Celé jméno zní DCF'S Snow Secret, po domácky Vločenka. Vločka je holčička menšího vzrůstu , její váha dosahuje maximálně k 850 gramům . Maličká žížalka , která se všude dostane jako první a nejraději loví mé nohy při hře. :) Vločenka máme ve spolumajitelství s kamarádkou Sandrou . Přivezli jsme si jí jako nevěstu pro našeho Ruského medvídka Raphaela. Rafíček je šampaň mitt chlapeček s naprosto skvělou  " gumovou " povahou. Je to prostě božan . Stejně jako Vločka . Oba jsou více než hodní ke všem. Naše malá 1.5 stará holčička má tyto dva nejraději a vím, že jí neublíží ani při hře. A jako poslední k nám přijela Quella Bell Ferret Majestik. Bellinka pochází chovatelské stanice mé kamarádky Janičky . Bell nese Americko/ Maďarskou krevní linii , její táta Jethro Tull je bratrem naší zemřelé Secretky. Secretka byla práva Americká fretčí dáma, která se mi zaryla hluboko do srdce . Dodnes nejsem pořádně schopná hovořit o tragédii při , které přišla o život v loňském roce  :( . Za její smrt mohla špatně odvedená práce  při kastraci. Rozebírat zde její smrt do detailů nebudu, není to vůbec jednoduché , ani příjemné poslouchat.  A abych se dostala k věci, Bell je dcerou bratra naší Secretky a tak jsem neváhala ani chviličku, když jsem si Bellinku mohla vzít. Mám tak alespoň z části kousek Secretky u sebe . Bell je moc pěkná, mohutná holčička v barvě black roan mitt . Je hodně živá a aktivní a chviličku neposední , ale stále je to puberťák a má na to nárok  :) . Nejraději má tedy mou spokojenost a neustále mi šplháá na hlavu a "vykusuje mi vlasy", přičemž se obě bavíme :-D.

Naplánovala jsem z části letošní odchovy, ale stále si ještě nejsem 100 % jistá, které z nich uskutečním . U Perličky a Bellinky si také ještě nejsem jistá nyní zvolenýma samčkama. Naskytla se mi možnost krytí s krásným black sable samečkem z Německa a tak ještě váhám ke komu ho dám. Jistý je pár Taina & Solnca . Toto krytí bude opakované . Tainička je jako jediná u nás již v plné říji a tak co nevidět budeme krýt. Předpokládám, že se krytí uskuteční někdy okolo 10.2.2018.

A teď k výše zmíněným výstavám.

Mezinárodní Pražská výstava se konala v listopadu 2017 , pořádal jí nás klub SCHF . Zúčastnili se jí naše fretky  : Solnca , Perla , Bella , Vločenka , mamky angorka Rozárka a Rafíček . Umístili se všichni kromě Bell. Bellinka měla v kategorii opravu hodně velikou konkurenci a neuspěla. Ostatní naše fretky se umístili mezi prvními místy. Přesně nafotím diplomy :).

V Budapešti s námi byli : Solnca, Perla , Rozárka , Xenička , Vločenka a Bellinka. Tady se Bellinka umístila na 3.místě, Solnca také 3.místo, Vločenka 2.místo, Perla 2.místo a Xenička byla bez ocenění. Víkend v Budapešti jsem si s přáteli užila. Jelo se v 7mi lidech mým autem a byla to opravdu legrace :) . Bylo to velice příjemné setkání i se  zahraničními přáteli.

Poslední naší letošní výstavou bude opět Praha. Tentokrát pořádána Míšou N.z Prahy. Přihlásila jsem Solncu, Rafiho , Tainu , Perlu, Xeničku a Rozárku . Taina ale pravděpodobně bude v tu dobu již nakrytá a tak se nejspíš výstavy nezúčastní. Do Prahy se moc těším. Jedu tam hlavně pro skvělý výběr rozhodčích . Jako obvykle se nejvíce těším na setkání s přáteli a ostatními fretečkami :).

Tak v tomto roce o nás už zase uslyšíte častěji :).